Uzupełnienia protetyczne pozwalają na odbudowanie utraconych zębów. Nowoczesna stomatologia oferuje kilka rodzajów licówek, implantów, mostów, koron i protez. Są one dobierane indywidualnie do każdego pacjenta.

Jakie są rodzaje uzupełnień protetycznych?

Braki w uzębieniu można uzupełnić przy pomocy kilku rodzajów uzupełnień protetycznych. Każdy pacjent może wybrać rozwiązanie odpowiednie do swoich preferencji i wygody. Dobrze udać się na konsultacje do kliniki stomatologicznej, która specjalizuje się w protetyce. Można ją znaleźć, wpisując w wyszukiwarkę hasło, np. licówki Ursus.

 

Nowoczesna stomatologia umożliwia rozległe odbudowy protetyczne i uzupełnianie mniejszych braków w uzębieniu. Najczęściej stosowane rodzaje uzupełnień protetycznych to:

  • korony protetyczne,
  • licówki kompozytowe lub porcelanowe,
  • mosty protetyczne,
  • implanty,
  • protezy zębowe,
  • wypełnienie inlay i onlay.

 

Możliwa jest także rekonstrukcja zgryzu, która obejmuje kilka zabiegów w celu przywrócenia właściwych relacji między górnym i dolnym łukiem zębowym.

Skaner dentystyczny a uzupełnienia protetyczne

Każdy pacjent, który decyduje się na uzupełnienie protetyczne, przechodzi przez badanie stanu uzębienia i jamy ustnej. Jest zobowiązany także do wykonania zdjęcia rentgenowskiego lub tomografii komputerowej. Lekarz zbiera wywiad medyczny i rozmawia z pacjentem w celu poznania jego oczekiwań. Dzięki temu może zaproponować mu najbardziej odpowiednie rozwiązanie.

 

Nowoczesne kliniki stomatologiczne są wyposażone w komputerowy skaner wewnątrzustny. Umożliwia on uzyskanie na ekranie komputera obrazu jamy ustnej pacjenta i wykonanie wirtualnej symulacji uzupełnienia protetycznego. Dzięki temu pacjent zobaczy efekt, do którego dąży, już na pierwszej wizycie. Natomiast stomatolog może precyzyjnie dopasować implanty, mosty lub korony bez konieczności wykonywania przymiarek.

Korony protetyczne

Korony protetyczne umieszcza się na naturalnych zębach, które zostały uszkodzone lub złamane. Ich kształt i kolor dopasowywany jest do sąsiedniego uzębienia. Wykonuje się je z porcelany, tlenku cyrkonu lub kompozytu. Jest to rozwiązanie trwałe – utrzymuje się nawet przez kilka lat.

Licówki kompozytowe i porcelanowe

Licówki to cienkie płytki, które przykleja się do przedniej części zębów w celu poprawy ich wyglądu. Są one przeznaczone dla osób, których szkliwo zostało uszkodzone lub zęby mają nieregularny kształt, uległy starciu lub złamaniu. Licówki wykonuje się z kompozytu lub porcelany. Przy odpowiedniej pielęgnacji można je nosić przez kilka lat.

Implanty

Implanty mają postać tytanowej śruby, którą umieszcza się w dziąśle. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Po kilku miesiącach od wszczepienia implantu można na nim zbudować koronę protetyczną lub umieścić most. Jest to rozwiązanie na stałe dla osób, które z różnych przyczyn utraciły korzeń zęba. Implanty są w pełni bezpieczne dla organizmu.