Borówka amerykańska jest krzewem jagodowym, preferującym stanowiska słoneczne i osłonięte od wiatru. W pielęgnacji niezwykle ważne jest regularne podlewanie, systematyczne cięcie i stosowanie specjalnych nawozów przeznaczonych do uprawy borówki. 

Borówka amerykańska – jak wygląda?

Borówka amerykańska jest wysokim krzewem jagodowym, znanym również pod nazwą borówki wysokiej i jagody amerykańskiej. Roślina ta należy do rodziny wrzosowatych. Pochodzi z rejonów Ameryki Północnej. Borówka amerykańska w naturalnych warunkach występuje na umiarkowanie kwaśnych torfowiskach oraz stokach osłoniętych od wiatru. Na rynku można znaleźć różne odmiany borówki. Krzew ten zwykle osiąga do 2-3 m wysokości. Borówka amerykańska wytwarza ciemnoniebieskie owoce z woskowym nalotem o średnicy 1-3 cm. Są one dobrym źródłem witamin, minerałów oraz innych substancji o dobroczynnym wpływie na zdrowie, np. zapobiegających miażdżycy. Owoce borówki amerykańskiej w zależności od odmiany dojrzewają od połowy lipca do września. 

Borówka amerykańska – wymagania uprawowe 

W uprawie borówki amerykańskiej istotne jest właściwe przygotowanie podłoża, które powinno być lekkie, przepuszczalne, próchniczne i bogate w składniki pokarmowe. Ten krzew jagodowy preferuje kwaśną glebę o pH 3,8–4,8. Stosowanie nieodpowiedniego podłoża zwiększa podatność rośliny na infekcje oraz zaburza wzrost i owocowanie. Borówka amerykańska preferuje stanowiska słoneczne i osłonięte od wiatru. Nie należy uprawiać jej w miejscach, w których gromadzi się woda. Borówkę amerykańską można sadzić przez cały sezon, jednak decydując się na okres jesienny, należy pamiętać o zabezpieczeniu drzew przed mrozem. Wskazane jest zastosowanie kopczyku z kory sosnowej bądź trocin, które zapobiegają przemarznięciu bryły korzeniowej i pędów. Sadzenie rośliny poprzedza się wykopaniem dołka o głębokości minimum 40 cm, wypełnionego mieszanką ziemi ogrodowej i kwaśnego torfu. 

Borówka amerykańska – jak pielęgnować? 

Borówka amerykańska cechuje się płytkim systemem korzeniowym, dlatego niezwykle ważne jest jej systematyczne podlewanie. Krzew ten jest wrażliwy na brak wody, szczególnie bezpośrednio po posadzeniu i w pierwszym roku jego uprawy. Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym w uprawie borówki amerykańskiej jest również regularne nawożenie. W tym celu zastosowanie mają specjalne nawozy, które zapewniają prawidłowy wzrost i owocowanie krzewu. W pielęgnacji borówki amerykańskiej istotne jest cięcie i formowanie krzewów. Pominięcie tych zabiegów skutkuje słabymi przyrostami i wytwarzaniem niewielkiej ilości owoców. W okresie pierwszych trzech lat od posadzenia borówki amerykańskiej wskazane jest usuwanie wyłącznie słabych i chorych pędów. W kolejnych latach należy wykonywać cięcie prześwietlające, które polega na pozbywaniu się najstarszych pędów krzewu.